Mısır'dan günümüze koku ...

Nefertari, Nefertiti, Hatschepsut ve ünlü Kleopatra VII'nin kadın firavunlar olarak hüküm sürdüğü, kadınların hüküm sürdüğü bir dönemde, 3500 yıl önce Mısır'a geri götürüldüğünüzü hayal edin. Bazı temalar aynı kalsa da, bugün modern gelişmiş ülkelerin yaşadıklarından kesinlikle farklı bir dönemdi.

Bu yaşamların çökmekte olan ayrıntılarını düşündüğümüzde, krallıklarda yıpranmış lüks giysiler, karmaşık mimari, geniş araziler ve önemli altın koleksiyonları düşünülebilir. Daha kişisel bir düzeyde, bu kraliçeler günden güne nasıl yaşadılar? Hangi yiyecekleri yediler, nasıl boş vakit geçirdiler ve kendilerine yağ sürmek için hangi kokuları kullandılar?

Kokular uzun zamandır insan deneyiminin ve ritüelinin bir parçası olmuştur ve eski zamanlarda daha da yakından saygı görmüştür. 2012 yılında, aşağı Mısır'da Thmuis olarak bilinen bir şehirde araştırmacılar, Mısırlıların kraliyet ailesi için parfüm şişeleri yapacakları kili fırınladıkları bir fırının yakınında bulunan gümüş sikkeler ve mücevherler keşfettiler. Araştırmacılar Dora Goldsmith ve Sean Coughlin, Mısır'daki ünlü hükümdarların uzun zaman önce nasıl koktuğunu görmek için fırınlardan keşfedilen artık sıvıları takip edip edemeyeceklerini görmek için bilimsel bir yaklaşım olan "kalıntı analizi" kullandılar.

Testlerini yaptıklarında, sonuçlar mür bazlı Mendesian ve Metopian parfümleri ürettildiğini gösterdi. Myrrh, Afrika ve Asya'nın bazı bölgelerinde bulunan dikenli ağaç türlerinden çıkarılan, çökmekte olan ve reçineli bir parfüm yağı üreten doğal bir sakızdır. Myrrh egzotik ve bağımlılık yapan, bitkisel ve acı tatlı kokabilir. Mendesian'ın çok hafif ve hassas bir yönü vardır, oysa Metopian daha kaslı ve daha sert olarak tanımlanır. Kleopatra'nın güzellik rutininin kapsamından zevk aldığı söyleniyor. Ekşi keçi sütüne banyo yaptırdığı ve yüzüne kurutulmuş timsah pisliği sürdüğü rivayet edilir. Sarhoş edici bir kişisel cazibe yaratmak için Kleopatra, her gün aralarından seçim yapmak için yüzlerce farklı parfüm kokusu kullandı. Ancak araştırmacılara göre, Mendesian en sık kullandığı en çok tercih ettiği kokuydu.

Bu tarzda bir şeyi koklamak, size bu kadın yöneticilerin gizemli ve güçlü özünü hatırlatabilir ve sizi zaman içinde taşıyabilir. Dahası, parfüm DNA'sında var olan aynı zenginlik, ritüel ve gizem niteliklerini hissedebiliriz. İster SCENTMEGA'nın zengin SANDALWOOD kokusunu tercih edin, ister özel bir şey yaratmak istiyorsanız, kendi tarihi kraliyet duygunuzu yaratın ve antik aromaların derinliklerinde keyif alın.
12 görüntüleme

INSTAGRAM

FACEBOOK

HAMİDİYE MAHALLESİ ARİFE SOKAK GOLDA İŞ MERKEZİ NO:15/2 KAĞITHANE İSTANBUL

TÜRKİYE

Tel: 0212-294-34-36

Whatsapp: 0533-460-69-88

info@scentmega.com

© 2020 SCENT MEGA TÜM HAKLARI SAKLIDIR.